15 Gün Ücretsiz Dene

2017 Mobilin Yılı Oldu

2017 Mobilin Yılı Oldu

Yeni Girişimciler

2017 Mobilin Yılı Oldu

Google’ın 2017 yılında 63 ülkede 79.000 kullanıcıya yaptığı mobil cihaz kullanımının verileri açıklandı.

Ülkemizde dahil olmak üzere yapılan araştırmanın sonuçları ise oldukça ilginç.

2017 yılında akıllı telefonlar çağ atladılar. Verilere göre yirmi yıldır ilk kez 63 ülkenin tamamında, online olan nüfusun %50’sinden daha fazlası internete mobil cihazlarıyla erişiyorlar. Bu ülkeler arasında internete akıllı telefon üzerinden erişen kullanıcıların yüzdesine bakıldığında en düşük oran %51 ile Ukrayna’dayken en yüksek oran %98 ile Suudi Arabistan’da. Türkiye’de ise internete akıllı telefondan erişim yüzdesi ise %98.

Akıllı Telefon Kullanan Toplam Nüfusun Yüzdesi

 

Araştırmanın diğer bir alanı ise akıllı telefon kullanan toplam nüfusun yüzdesi ve internete her gün erişen online nüfusun yüzdesi.

 

2013 yılında internete erişen online nüfusun yüzdesi dünya genelinde %75 iken 2017 yılında bu oran %86’ya yükselmiştir. Akıllı telefon kullanan toplam nüfusun yüzdesi ise 2013’te %43 iken 2017 yılında bu oran %73’e kadar yükselmiştir.

 

Türkiye’deki artış rakamları da oldukça yükselmiştir. Online nüfus yüzdesi %45’ten %75’e kadar çıkarken, akıllı telefon kullanan toplam nüfusun yüzdesi %30’dan %77’e ulaşmıştır.

İnternete erişen online kullanıcı yüzdesinde dünya ortalamasının gerisinde olsak akıllı telefon kullanımında dünya ortalamasının üzerindeyiz.

Akıllı Telefonlardaki İnternet Etkinlikleri 

İncelenmesi gereken en önemli alanlardan biri de akıllı telefonlarda internetin nasıl kullanıldığı.

Araştırmanın sonuçlarına göre Dünya genelinde online nüfus içerisinde akıllı telefona sahip kullanıcıların %64’ü sosyal medyalarını akıllı telefon üzerinden yürütürken, %65’i arama yapmak için akıllı telefonlarını tercih ediyorlar, video izlemek için de cihaz tercihleri %57 ile yine akıllı cihazlar oluyor.

Türkiye’nin verilerini incelediğimizde akıllı telefondan sosyal medya kullanım oranı %85, arama motoru kullanım oranı %82 ve video izleme oranı ise %82 olarak gerçekleşiyor.

2015 yılına göre Türkiye’de mobilden videoya erişme oranı %19 arttı ve dünyada mobil videoyu en fazla tercih eden 2. ülke olduk.

 

İşletmelerin Yapması Gerekenler

Bu kadar rakamın arasından çıkarmamız gereken sonuçları belirtmemiz gerekirse;

  • İşletmeler kullanıcılara erişebilmek için responsive(mobil uyumlu) web sitelerine sahip olmalı

  • Web sitelerinin yüklenme hızları maksimum 5 saniye olmalı

  • Kullanıcılarla kolay iletişim sağlayabilecekleri alanlar oluşturmalı.


Similar entries

TÜRKİYE’DE ONLINE KULLANIMIN YAYGINLAŞMASI

TÜRKİYE’DE ONLINE KULLANIMIN YAYGINLAŞMASI

Türkiye’nin ilk internet bağlantısıyla buluşması 1993 yılında gerçekleştirmiştir. İnternet kullanımının ticari kuruluşlar ve hane halkıyla buluşması ancak 1996 yılında mümkün olmuştur. 1996’dan bu yana Türkiye’de ...

İletişiminiz Kadarsınız

İletişiminiz Kadarsınız

Prof. Dr. Haluk Gürgen / BAU Öğretim Görevlisi 1977 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi'nde akademik yaşamına başlayan Haluk Gürgen, 2006 yılına kadar bu fakültede ...

Kapı kapı dolaşmadan, vade beklemeden tek tıkla nasıl ödeme alabilirim?

Kapı kapı dolaşmadan, vade beklemeden tek tıkla nasıl ödeme alabilirim?

Alacaklarınızın tahsil etmede sorun mu yaşıyorsunuz? Vade beklemek istemiyor musunuz?

 

Workif, KOBİ'lerin tahsilat sorunlarını ortadan kaldırmak için online tahsilat sistemini geliştir ve sistemine entegre ...

Girişiminizi Globale Taşıyacak 5 Vizyoner Düşünce

Girişiminizi Globale Taşıyacak 5 Vizyoner Düşünce

Girişimci olmanın tek bir kuralı var! Yapmak. Sadece bu. Başlamak. İşinize inanmanın yolu bu. Profesyonelliğinizi zamanla kazanacağınız upuzun bir yolculuk. O sabah girişiminiz için uyanmıyorsanız ...

Türkiye KOBİ İstatistikleri

Türkiye KOBİ İstatistikleri

KOBİ'ler için dijital dönüşümün öneminden sürekli bahsediyoruz. Daha önceki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi ise sizlerle en güncel bilgileri paylaşıyoruz.

 

DİJİTALLEŞMENİN TÜRKİYE’ YE KATKISI BÜYÜK!

Mobil ...